Rosnący udział lokalnej, małej generacji, w tym niestabilnych OZE oraz rozwój energetyki prosumenckiej, elektro-mobilności i możliwości magazynowania energii wpływają na zmiany modelu funkcjonowania energetyki:
Od jednokierunkowych przepływów
elektrownie -> odbiorcy,
do energetyki rozproszonej o dwukierunkowych przepływach na różnych poziomach napięć.
Konsekwencją tej zmiany jest pojawienie się zapotrzebowania na bilansowanie lokalne oraz na różnego rodzaju usługi systemowe realizowane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz inne, mniejsze podmioty takie jak klastry energii czy spółdzielnie energetyczne.
Projekt LOBSTER miał na celu stworzenie narzędzia wychodzącego naprzeciw tym potrzebom.
Idea
Opracowany prototyp systemu LOBSTER, umożliwia prowadzenie bilansowania energii na poziomie sieci dystrybucyjnych z uwzględnieniem trzech poziomów napięć: nN, SN i WN w dowolnie zdefiniowanym Lokalnym Obszarze Bilansowania (LOB).
W utworzonym w systemie topologicznym modelu sieci LOB są wykonywane obliczenia rozpływowe z analizą prądowo-napięciową oraz predykcją zmian zapotrzebowania i produkcji w horyzoncie czasowym od 1 godziny do 14 dni.
Wbudowane modele obliczeniowe dostarczają m. in. informacji o:
- prognozowanym godzinowym zapotrzebowaniu na energię
- prognozowanej produkcji energii z OZE oraz z rozproszonych regulowanych źródeł energii
- stanie obecnym oraz planach pracy magazynów energii
- bilansie energetycznym LOB wraz z informacją o przepływach w węzłach będących stykiem z siecią zewnętrzną.
- możliwościach technicznych maksymalnego wykorzystania posiadanego potencjału wytwórczego.
LOBSTER jako platforma do budowy usług
LOBSTER jest platformą zapewniającą weryfikację i analizę technicznych uwarunkowań infrastruktury sieciowej dla zdefiniowanych obszarów bilansowania.
Łączy w jednym miejscu topologiczny model wybranego obszaru sieci oraz narzędzia obliczeniowe i predykcyjne.
Model budowany jest w oparciu o dane pochodzące z innych systemów, które pełnią rolę mastera danych. Ich ładowanie odbywa się przede wszystkim z użyciem standardu CIM.
Standardowo wyniki predykcji i obliczeń sieciowych udostępniane są operatorom w sposób graficzny z wykorzystaniem map tematycznych oraz w sposób tabelaryczny, jako wykaz otrzymanych wartości dla poszczególnych obiektów i parametrów sieci.
W przypadku wykorzystania platformy do budowy dodatkowych usług, dane inicjujące oraz wyniki mogą być pobierane i zwracane poprzez interfejs tworzony na konkretne potrzeby.
Przykładami usług implementowanych na platformie LOBSTER są:
- bilansowanie lokalne obszaru
- przygotowanie planu pracy sieci zgodnie z ograniczeniami systemowymi
- harmonogramowanie pracy magazynów
System LOBSTER powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego (B+R) prowadzonego w okresie w okresie od 01.04.2021 do 31.12.2023 w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO INTELIGENTNY ROZWÓJ.
Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie LOBSTER i prognozowaniu produkcji energii w lokalnych obszarach bilansowania?
- Umów się na krótką konsultację i przekonaj się, co możemy Ci zaoferować. Nasi konsultanci przeanalizują potrzeby Twojego biznesu i zaproponują odpowiednie rozwiązanie i dalsze działania.
22 848 73 13
sales@globema.pl