Skip to main content
location intelligence

Location Intelligence (LI) to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w świecie biznesu i technologii. W miarę jak rozwijają się technologie cyfrowe i rośnie ilość danych dostępnych dla przedsiębiorstw, dane te zyskują coraz nowsze zastosowania. Location Intelligence jest wykorzystywane zarówno w projektach publicznych (np. w planowaniu przestrzennym czy ograniczaniu wpływu klęsk żywiołowych na społeczności), jak i komercyjnie. Już 75% przedsiębiorców uznaje analizę geoprzestrzenną za niezbędną do realizacji swoich celów biznesowych (Forbes). Jednak zanim omówimy możliwości tej technologii, zacznijmy od podstaw.

Czym jest Location Intelligence?

Location Intelligence (LI), tzw. „inteligencja lokalizacyjna”, analityka przestrzenna lub inteligentne wykorzystanie informacji o lokalizacji oznacza zbieranie i analizowanie danych geograficznych i wykorzystanie wiedzy wynikającej z tych analiz. Location Intelligence łączy dane przestrzenne z innymi źródłami informacji, takimi jak dane demograficzne, dane o ruchu, czy dane pogodowe. Następnie, technologia ta tworzy bardziej złożony obraz sytuacji, umożliwiając lepsze podejmowanie decyzji.

Dane te mogą pochodzić zarówno z otwartych źródeł np. obrazów satelitarnych, danych statystycznych, jak i wewnętrznych zasobów firmowych np. danych o lokalizacji sklepów, magazynów, adresów klientów.

Wszystkie te informacje są następnie integrowane i analizowane za pomocą zaawansowanych narzędzi analitycznych. Pozwala to na uzyskanie wartościowych informacji wspierających decyzje biznesowe.

Jak działa Location Intelligence i jakie elementy są potrzebne, żeby z niej korzystać?

Location Intelligence korzysta z różnych technologii, aby zbierać, przetwarzać i analizować dane geograficzne. Do najważniejszych narzędzi zaliczamy:

  • Systemy Informacji Geograficznej (GIS) – narzędzia do przechowywania, analizowania i wizualizowania danych przestrzennych.
  • Internet Rzeczy (IoT) – sieci urządzeń wyposażonych w czujniki, które zbierają i przesyłają dane w czasie rzeczywistym. IoT pozwala na monitorowanie i zarządzanie zasobami w różnych lokalizacjach.
  • Big Data i chmura obliczeniowa – technologie umożliwiające przetwarzanie i analizowanie dużych zbiorów danych w chmurze, co pozwala na skalowanie analiz i integrację różnych źródeł danych.

Oczywiście nie jest to zamknięta lista. Organizacje mogą korzystać z szeregu innych technologii, takich jak np. LiDAR, Machine Learning, czy rozszerzona rzeczywistość (AR z ang. Augmented Reality).

Jakie korzyści dla biznesu i organizacji niesie Location Intelligence?

Location Intelligence pozwala szybciej podejmować lepsze decyzje, zarówno na poziomie operacyjnym jak i strategicznym. Wykorzystanie wiedzy jaką niosą dane w połączeniu z ich kontekstem geograficznym pozwala tworzyć bardziej wiarygodne analizy. Mogą być one wykorzystywane na przykład w planowaniu nowych inwestycji czy strategii biznesowych.

Location Intelligence może stać się też fundamentem oferty. To właśnie ta dziedzina stała się podstawą sukcesu usług na żądanie, takich jak np. Uber czy Bolt, gdzie klient może w czasie rzeczywistym obserwować położenie kierowcy.

kierowca

Gdzie znajduje zastosowanie Location Intelligence?

Location Intelligence w planowaniu przestrzennym

Urbaniści mogą korzystać z danych geograficznych do tworzenia kompleksowych planów, które uwzględnią więcej czynników niż przy wykorzystaniu tradycyjnych technik.

Organizacje mogą przetwarzać dane np. o środowisku, ruchu drogowym, warunkach pogodowych, ukształtowaniu terenu, temperaturach. To wszystko pozwala holistycznie zarządzać m.in. terenami zielonymi, ulicami, komunikacją miejską, czy instalacjami.

Z możliwości jakie daje praca z danymi geoprzestrzennymi i rozwiązaniami do ich przetwarzania korzystają takie instytucje jak Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi, która zastosowała platformę do pracy z danymi – FME i dane przestrzenne do stworzenie modelu 3D miasta. Model ten jest wykorzystywany do lepszego zarządzania przestrzenia miejską.

Z kolei firma GEOPOZ wykorzystuje je w usługach umożliwiających udostępnianie informacji o przestrzeni miasta mieszkańcom Poznania, a MGGP Aero do stworzenia krajowej mapy drzew, która pomaga w lepszym zarządzaniu obszarami zielonymi i w prowadzeniu działań na rzecz ochrony przyrody czy mitygacji następstw zmian klimatu.

We wspomnianym projekcie MGGP Aero przetworzonych zostało ponad 19 TB danych, na podstawie których powstała Krajowa Mapa Koron Drzew Polski z informacjami o ponad 5 mld drzew. Przykład ten pokazuje, że dzisiaj nie wystarczy mieć dostępu do danych (tych firma miała wiele terabajtów), kluczowe jest ich odpowiednie przetwarzanie i wykorzystanie.

Location Intelligence w planowaniu inwestycji

Odpowiednia lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie w przypadku punktów handlowo-usługowych. Location Intelligence z powodzeniem może być wykorzystywane przez firmy komercyjne, do szukania najlepszych miejsc pod nowe inwestycje. Takie możliwości daje na przykład rozwiązanie klasy GIS Globemy – GeoGrid. Przykładowo, przy planowaniu lokalizacji nowego sklepu, system pomoże analizować lokalizację pod kątem jej potencjału w tym zakresie uwzględniając szereg czynników, takich jak struktura demograficzna, dostępność komunikacji miejskiej czy bliskość innych przedsiębiorstw i punktów oferujących podobne usługi. GeoGrid pomoże też przeanalizować potencjał już istniejących nieruchomości komercyjnych, np. biurowców, aby wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb. Przykłady te można mnożyć.

Location Intelligence w optymalizacji tras oraz zarządzaniu pracownikami mobilnymi w terenie

Jednym z powszechnie spotykanych zastosowań location intelligence, jest wykorzystanie danych geograficznych w planowaniu tras. Rozwiązania do optymalizacji tras, takie jak na przykład Google Route Optimization API analizują dane o odległości od miejsca docelowego, ruchu drogowym, warunkach na drodze oraz lokalizacji realizacji zadania i inne, aby planować najbardziej efektywne trasy. Pozwalają dzięki temu skrócić czas dojazdu, zredukować zużycie paliwa oraz zmniejszyć emisję CO2. Do tego Google Route Optimization API pomaga w układaniu tras dla wielu pojazdów jednocześnie. Optymalizacja tras z wykorzystaniem LI i odpowiednich systemów pomaga ograniczyć koszty operacyjne i podnieść wydajność realizacji zadań.

Optymalizator układania tras Google Route Optimization API może być łatwo zintegrowany z systemami klasy Field Service Management, takim jak GeoTask, które wspierają skuteczne układanie harmonogramów prac i realizację zadań w terenie przez pracowników mobilnych (na przykład techników zajmujących się usuwaniem awarii sieci energetycznych czy agentów ubezpieczeniowych sporządzających ocenę szkód). Dzięki wykorzystaniu możliwości optymalizatora system FSM GeoTask pozwala jeszcze skuteczniej układać trasy od zadania do zadania i wykonywać pracę bardziej wydajnie.

Location intelligence i wsparcie biznesu (sklepów i punktów usługowych)

Wykorzystanie kontekstu geograficznego oraz informacji o lokalizacji odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnego biznesu. Obecnie trudno wyobrazić sobie znalezienie usługi, sklepu czy restauracji, jeśli informacje o nich nie są łatwo dostępne w Internecie. Najlepiej, jeśli da się je łatwo znaleźć już z poziomu mapy (najczęściej w aplikacji na smartfonie), która podaje nie tylko dokładną lokalizację i trasę do wybranego miejsca, ale także szereg dodatkowych danych, takich jak opinie i oceny klientów, szczegółowy zakres usług czy menu.

Takie możliwości daje rozwiązanie Store Locator, które pozwala łatwo dodawać szczegółowe informacje o lokalizacji swojej firmy na mapie. Aplikacja uwzględnia takie informacje jak nazwa firmy, adres, dane kontaktowe, godziny pracy, recenzje klientów czy odległość. Dzięki temu, potencjalni klienci otrzymują dokładnie te informacje, których potrzebują, co zwiększa ich satysfakcję z wybranej usługi. W efekcie wzrastają szanse, że skorzystają z usługi raz jeszcze lub polecą ją swoim znajomym, co przełoży się na realne zyski finansowe firmy.

Równie istotne, jak sama obecność firmy w sieci, jest zadbanie o aktualność danych na jej profilach. Przy zarządzaniu wieloma lokalizacjami, ręczna aktualizacja każdego profilu może być czasochłonna i kłopotliwa. Dlatego powstało rozwiązanie takie jak Business Location Services, które umożliwia zarządzanie wszystkimi firmowymi profilami z jednego centralnego panelu.

Location Intelligence i wsparcie firm ubezpieczeniowych

Odpowiednie wykorzystanie danych geoprzestrzennych może pomóc firmom ubezpieczeniowym w skuteczniejszym szacowaniu ryzyka, a tym samym tworzeniu lepiej dopasowanych ofert polis ubezpieczeniowych.

Na wysokość ubezpieczenia nieruchomości może wpływać wiele czynników np. odległość od strefy powodziowej, zagrożenia tornadami, bliskość straży pożarnej. Wykorzystanie Location Intelligence pozwala obliczać stawkę polis ubezpieczeniowych na podstawie większej ilości danych, tym samym:

  • Stawka i zakres ubezpieczenia będą bardziej adekwatne do sytuacji klienta, co wpłynie na jego większą satysfakcję z usług firmy ubezpieczeniowej.
  • Firma ubezpieczeniowa może zaproponować stawkę adekwatną do ryzyka, co pozwoli zminimalizować ewentualne straty przedsiębiorstwa.

W ten sposób Location Intelligence staje się elementem budowania przewagi konkurencyjnej.

Więcej o wykorzystaniu danych geoprzestrzennych przez firmy ubezpieczeniowe przeczytasz w tym artykule: Efektywne wykorzystanie danych geoprzestrzennych – zastosowanie analityki lokalizacji w branży ubezpieczeniowej.

Podsumowanie

Location Intelligence to filozofia, która cały czas zyskuje na znaczeniu. Dostęp do wartościowych danych geoprzestrzennych i umiejętność ich wykorzystania będzie stale rosnąć. Firmy, które nauczą się je pozyskiwać, przetwarzać, analizować, a następnie wykorzystywać dane do podejmowania decyzji zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym zyskają istotną przewagę konkurencyjną.

To także szansa dla instytucji publicznych. Nowoczesne technologie pozwalają zarządzać bardziej holistycznie na przykład przestrzenią miejską i tworzyć projekty adekwatne do potrzeb mieszkańców.

Jeśli chcesz wykorzystać Location Intelligence w Twojej organizacji, zapraszamy do kontaktu. W Globemie dostarczamy gotowe aplikacje (z możliwością customizacji), a także tworzymy indywidualne rozwiązania, dopasowane do potrzeb naszych klientów.