Systemy GIS i cyfrowe modele są kluczowe w sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstw, które mają w swoim zarządzaniu sieci np. telekomunikacyjne, ciepłownicze, energetyczne. Same systemy to jednak nie wszystko – do ich sprawnego funkcjonowania niezbędne są aktualne i kompletne dane.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są i do czego służą cyfrowe bliźniaki?
- Jakie znaczenie ma szybka aktualizacja cyfrowego modelu sieci i jakie wyzwania wiążą się z ręczną digitalizacją?
- Jak sprawnie zaktualizować cyfrowy model sieci z pomocą sztucznej inteligencji i rozwiązania iDoc?
Co to jest i do czego służy cyfrowy model sieci?
Cyfrowe modele sieci zwane też cyfrowymi bliźniakami są wirtualnym odzwierciedleniem fizycznej sieci – elektrycznej, telefonicznej, ciepłowniczej, wodociągowej i innych. Pozwalają śledzić wszystkie zachodzące na nich procesy i prowadzić analizy. Wspierają zarówno działania operacyjne, jak i strategiczne (planowanie prac modernizacyjnych, rozbudowy, itp.). Ogólnie, usprawniają zarządzanie sieciami a w szerszej perspektywie – przedsiębiorstwami.
Dlaczego aktualność danych w cyfrowym modelu sieci jest tak ważna?
Aby cyfrowy model sieci rzeczywiście spełniał swoje zadanie, musi być aktualny – tj. aktualne muszę być dane, które są w nim wykorzystywane. Dzięki temu model będzie odzwierciedlał faktyczny stan sieci w danym momencie (i rzeczywiście był „cyfrowym bliźniakiem”).
Działanie na przestarzałych danych to działanie na sieci, która już nie istnieje w takim kształcie, w jakim widzimy ją w systemie GIS. Oznacza to, że nie jest możliwe skuteczne planowanie i realizacja zadań w oparciu o taki model, ponieważ wszelkie powstały plany i podjęte decyzje nie przystają do tego, co realnie istnieje w terenie.
Dlatego właśnie sprawna i szybka aktualizacja danych w bazach jest tak ważna. Pozwala na bieżąco śledzić wszelkie procesy na sieci, reagować oraz prowadzić analizy. To z kolei przekłada się na znaczne skrócenie czasu wykonywania zadań przez pracowników, a ostatecznie na oszczędności finansowe.
Proces inwestycyjny, a aktualizacja cyfrowego modelu sieci
Proces inwestycyjny we wszystkich firmach, których infrastruktura składa się z sieci jest bardzo podobny.
Po zrealizowaniu inwestycji w terenie na podstawie projektu technicznego, następuje odbiór budowlany. Sporządzana jest powykonawcza dokumentacja inwestycji, która jest następnie archiwizowana w formie cyfrowej (zeskanowanych teczek dokumentów) lub papierowej.
Jeśli firma korzysta z systemu paszportyzacji (systemu GIS) informacje z dokumentacji są do niego wprowadzane. W ten sposób cyfrowy model sieci jest aktualizowany o najnowsze inwestycje.
Jeśli proces wprowadzania informacji o sieci do systemu GIS jest wykonywany ręcznie, składa się z następujących etapów:
- Umieszczenie w systemie GIS danych o sieci projektowanej.
- Zakończenie budowy i kompletowanie dokumentacji
- Weryfikacja teczki pod kątem kompletności dokumentacji
- Skanowanie dokumentów
- Wprowadzanie informacji o geometrii obiektów i innych istotnych danych ręcznie do bazy GIS
- Umieszczenie skanów dokumentacji w archiwum.
Jakie problemy stwarza ręczne wprowadzanie danych o obiektach sieciowych do bazy GIS?
Choć opisany wyżej proces jest jak najbardziej prawidłowy, ręczne wprowadzanie informacji z dokumentacji powykonawczej zajmuje dużo czasu (i może wiązać się z błędami w danych). Od momentu zakończenia inwestycji do momentu zdigitalizowania informacji o niej – czyli momentu, w którym model sieci zostanie zaktualizowany może minąć nawet kilka tygodni lub miesięcy.
W praktyce oznacza to, że informacje o najnowszej inwestycji, do momentu wprowadzenia ich do systemu paszportyzacji, nie biorą udziału w procesach monitorowania i usuwania awarii, procesach rozpływów (przełączeń), rozliczeń czy analiz i nie są uwzględniane w raportach oraz w majątku środków trwałych.
W terenie sieć już funkcjonuje, a w systemie GIS jest cały czas w fazie projektu. Można to porównać do korzystania z nieaktualnej mapy drogowej. Zaznaczone są na niej planowane drogi czy rozjazdy, których jednak system GPS nie bierze pod uwagę przy planowaniu trasy, nawet jeśli w rzeczywistości droga została już wybudowana i swobodnie można byłoby z niej korzystać, a co więcej dojazd na miejsce byłby znacznie szybszy.
Jak można rozwiązać problem aktualizacji cyfrowego modelu sieci?
Z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja (AI) i stworzone przez Globemę, rozwiązanie iDoc.
System wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do odczytywania informacji ze skanów dokumentacji technicznej. Kategoryzuje dokumenty oraz odczytuje dane z dokumentów, następnie dane te są przekazywane do systemu GIS. Tym samym model sieci jest sprawnie aktualizowany o informacje o najnowszych zakończonych inwestycji czy modernizacji. Zeskanowana dokumentacja, z której iDoc odczytał informacje, jest przekazywana do cyfrowego repozytorium dokumentów.
iDoc odczytuje informacje ze stron dokumentów, map, schematów i protokołów końcowych – w sumie ponad 30 atrybutów dokumentacji (tj. m.in. numer teczki, wykonawcę, obiekt, stację itp.) i zamienia je w informację cyfrową. Jeśli zajdzie taka potrzeba, liczbę atrybutów odczytywanych przez iDoka można zwiększyć.
Jak wygląda proces przetwarzania dokumentacji z pomocą iDoka?
Zeskanowaną dokumentację powykonawczą ładujemy do iDoka. System weryfikuje kompletność teczki, następnie kategoryzuje dokumenty i odczytuje obiekty i atrybuty i podaje propozycje poszczególnych informacji w bazie danych (kandydatów). Aby zapewnić najwyższą dokładność odczytanych danych i wyeliminować błędy, kandydatów do bazy danych weryfikuje ostatecznie człowiek.
Jakie korzyści niesie cyfryzacja dokumentacji powykonawczej z iDokiem?
Proces automatycznej kategoryzacji dokumentacji oraz odczytania informacji z dokumentacji powykonawczej, a następnie przeniesienia ich do bazy danych z pomocą iDoka jest około 15 razy szybszy niż ręczne wprowadzanie informacji do systemu GIS.
System iDoc ma też wysoką skuteczność w odczytywaniu danych. Do tego, wskazuje miejsca, w których brak jest danych i potrzebna jest weryfikacja. Eliminuje więc często pojawiające się typowo ludzkie pomyłki.
Ma to wpływ zarówno na pracę osób zajmujących się cyfryzacją jak i na możliwości korzystania z cyfrowego modelu sieci i danych o sieci:
Automatyczna cyfryzacja pozwala zaoszczędzić czas osób, które zajmują się ręcznym wprowadzaniem informacji do systemu. Dzięki temu mogą one zająć się innymi, zadaniami. Są natomiast cały czas potrzebne w procesie cyfryzacji – do weryfikacji poprawności i akceptacji ostatecznego wyglądu danych..
Szybka cyfryzacja oznacza, że dane mogą być szybciej zaktualizowane w systemie paszportyzacji, a operator może od razu pracować na aktualnym modelu sieci.
Eliminujemy sytuację, w której najnowsze informacje o sieci nie są brane pod uwagę w procesach decyzyjnych (na poziomie operacyjnym i strategicznym), a w związku z tym, cyfrowy model nie spełnia zadania do jakiego został stworzony.
Automatyczna cyfryzacja gwarantuje wysoką jakość danych. Pozwala uniknąć błędów, które zwykle pojawiają się przy ręcznym przepisywaniu informacji do systemu, tzw. błędów ludzkich, wynikających ze znużenia powtarzalnością pracy, zmęczenia czy rozkojarzenia. O 100% poprawność danych (dzięki krokowi zatwierdzenia lub poprawy zaciągniętych przez iDoka informacji) zadba osoba odpowiedzialna za weryfikację i akceptację danych.
iDoc pozwala ograniczyć koszty ręcznego przetwarzania dokumentacji – w związku z lepszym wykorzystaniem czasu pracowników i brakiem konieczności zatrudniania osób jedynie do wprowadzania danych do systemu GIS. Przede wszystkim jednak iDoc pomaga ograniczyć straty finansowe wynikające z pracy na nieaktualnym modelu danych, który nie bierze pod uwagę najnowszych informacji o już zakończonych inwestycjach.
Zainteresował Cię ten artykuł? Wyzwania sprawnej cyfryzacji danych o sieci oraz aktualizacji cyfrowego modelu sieci nie są Ci obce? A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat iDoca?
Wejdź na stronę rozwiązania lub skontaktuj się z nami bezpośrednio:
To też może Cię zainteresować
Usprawnione zarządzanie infrastrukturą sieci telekomunikacyjnej – co zmieniło się w modułach Physical Route Manager i Data Center Manager?
FTTH Investment Planner – sprawnie szacuj koszty inwestycji telekomunikacyjnych i wyszukuj najlepsze lokalizacje pod rozbudowę sieci
FTTH Investment Tracker – śledź postępy inwestycji telekomunikacyjnych w jednym systemie